Entreprenörerna Gintare och Kornelijus bytte London mot natur och lugn i Kungsör

Gintare Juknyte och Kornelijus Zitkevicius hade precis avslutat sina studier i London för snart fyra år sedan, när de beslutade sig för att bli Kungsörare.
”Min mamma hade flyttat till Kungsör och vi besökte henne då och då”, berättar Kornelijus. ”Vi tyckte om lugnet här och bestämde oss för att flytta hit. Det är en skön kontrast mot London.”

”Vi tycker mycket om att naturen är så tillgänglig, skogen är så nära, man kan sticka ut och ta en löptur hur lätt som helst”, säger Gintare som har varit aktiv inom friidrott och löpning.

I ett par år har paret drivit företag inom 360 virtuella rundvandringar och 3D-modellering. Kornelijus, som i grunden är civilingenjör, håller sig ajour med den senaste tekniken. Både han och Gintare brinner för att använda sin kunskap för att bidra till andra företags utveckling med sin moderna fototeknik. Då kunderna finns på olika håll i landet ligger Kungsör bra till på kartan, här är det nära till både flygplats och större städer. De uppskattar också närheten till andra företagare.
”Det är enklare att vara synlig på en liten ort”, menar Gintare. ”Det finns trevliga mötesplatser för företagare här i området, vi har deltagit på flera stycken.”

”Det är enklare att vara synlig på en liten ort”

Balansen mellan jobb och fritid hittar paret i natur, motion och idrott. Gintare tycker om skogen och närheten till vattnet, det blir många hundpromenader och löpsteg i naturen.
”I London fick man ta sig väldigt långt för att få tillgång till löpspår i naturen”, säger hon. ”Här är det nästan precis utanför huset.”

Kornelijus spelar både fotboll och innebandy hemma i Kungsör. Att komma in i föreningslivet var enklare än vad han hade trott, han minns inträdet i innebandyn som en väldigt positiv upplevelse:
”Jag frågade lite försynt om jag kunde få vara med och spela och plötsligt var jag inbjuden till innebandyns Facebookgrupp och välkommen att hänga med. Jag hade inte spelat innebandy innan, det finns inte i alla länder, så jag hade råkat köpa en klubba som var felvänd. Nästa gång när jag kom till träningen hade någon hade tagit med sig ett par extra klubbor som jag fick. Det var himla trevligt gjort att komma ihåg det.”

Fler artiklar

Oliver vill skapa mötesplats i konstens tecken

mars 2025

Jan föll för Arbogas natur och historisk småstadscharm

februari 2025

Arbogaföretagaren Majd gör skillnad

februari 2025

Sara hittade ateljé och inspiration på Jägaråsen

februari 2025

”Arboga har en själ och en historia, men det är också något med människorna här.”

februari 2025

Dan Neijdebro

Dan hittade hem i Arbogas föreningsliv

februari 2025

Marias idéer får spira i Munktorps levande landsbygd

februari 2025

Idas kakdröm får utrymme i Kolsva

februari 2025

Boel föll för Kungsörskänslan

februari 2025

Mohammed växlar mellan hetluften på arenorna och friskluften på landet

mars 2024

HAGATEATERN, Maria Bergman

För Maria blev längtan hem till  Hagateatern för stor

mars 2024

Lek på studsmattan blev symboliskt för Amanda

mars 2024

För Olof blev Köpingsbandyn ett andra hem

mars 2024

Kreativa paret Vegna hittade huset i Kungsör

mars 2024

Henrik Zetterdahl

Entreprenören Henrik gillar näringslivsklimatet

mars 2024

Karriär inom försvaret och elitbrottning är Evelinas Arbogavardag

mars 2024

Arboga blev platsen för Emelies teaterplaner

mars 2024

Historia och medeltid gjorde valet enkelt för Ylva

mars 2024

Sofie och Harmen hittade hem i Räntmästaregården

mars 2024

I Arboga finns utrymme till att vara kreativ och förverkliga drömmar

mars 2024

AVSLUTADE PROJEKT

Möt en inflyttare

juni 2023

Västra Mälardalen

Marika – en engagerad Klöver Dam

april 2023

Med inspiration från Köpenhamn gör Simon Tiredal livet med cykel smidigare

mars 2023

Marcus tar alltid tåget

februari 2023

Anneli är inflyttad storstadsbo

februari 2023

Anneli bloggade om att känna sig välkommen

december 2018