Februari 2013
Anne Sonnerfelt, rektor på Högskolecentrum i Arboga, utsågs till februari månads förebild med motiveringen:
“Anne Sonnerfelt är en sann ledargestalt med förmågan att sätta samman ett team, skapa struktur och motivera och leda en verksamhet mot nya mål. Hon är sedan många år rektor på Högskolecentrum i Arboga och har tillsammans med sitt team framgångsrikt utvecklat vuxenutbildningen till en av länets mest framgångsrika. Anne bidrar till tillväxt i vår region och är ett föredöme genom sitt sätt att samverka mellan kommun och företag. Anne Sonnerfelt är en person som gör skillnad i Västra Mälardalen, och hon visar upp attityder som ViS står för: positivt bemötande, förändringsvilja, professionalism och måluppfyllelse.”
Hur kändes det att bli utsedd till månadens förebild?
– Jag blev överraskad och känner mig väldigt uppskattad. Det hade jag inte förväntat mig. Motiveringen var väldigt fin, man tror knappt att det är sant.
Anne arbetar sedan sex år tillbaka som rektor på Högskolecentrum i Arboga. Här finns möjlighet att läsa upp betyg från årskurs nio eller gymnasiet, att läsa på SFI, Särvux, eller någon av de universitetsoch högskoleutbildningar som finns i hela Sverige på distans. Sedan två år tillbaka kan man även läsa YH-utbildningar (yrkeshögskoleutbildningar), dels till elkraftingenjör, dels till underhållsingenjör.
– Det mest inspirerande med mitt jobb är att få hjälpa människor till utbildning och att få se dem gå vidare i livet och ut i jobb, säger Anne.