Anders Olofsson, föreståndare på Kungsörs Återvinning och Secondhand, utsågs till april månads förebild med motiveringen:
“Anders Olofsson driver med fantastiskt engagemang och medmänsklighet Kungsörs Återvinning och Secondhand. Tillsammans med sin personal ser han till att i det lilla göra något stort för omvärlden. Genom sitt arbete har han fört upp såväl Kungsör som Västra Mälardalen på besökskartan.
Anders Olofsson är en person som gör skillnad i Västra Mälardalen, och han visar upp attityder som ViS står för: positivt bemötande, förändringsvilja, professionalism och måluppfyllelse.”
Hur kändes det att bli utnämnd till månadens förebild?
Jag blev alldeles överväldigad av glädje att vårt arbete blir uppmärksammat. Jag blev verkligen förvånad.
Berätta lite kort om arbetet du gör på Kungsörs Återvinning och Secondhand. – Jag började arbeta här för fem år sedan, och fick vidareutveckla en verksamhet som nu funnits i tjugo år. Verksamheten har vuxit på olika sätt. Sedan starten 1996 har 131 trailers med humanitärt bistånd skickats ut från oss. Vad är det roligaste med ditt arbete? – Det är att få andra att må bra av det arbete vi gör. Vi skickar hjälpsändningar, matpaket och julklappar, bland annat, och det kommer till glädje och hjälper människor. Vilka fördelar ser du att Västra Mälardalen har? – Det finns en stor kapacitet i hela regionen, men vi måste hjälpas åt att samarbeta över gränserna, så att vi kan sätta vår region på kartan ännu mer. Vår antitraffickingutställning, som invigdes den 10:e april, hjälper också till med detta.